FORTUNA

Android aplikácia

Chorvátsko - Škótsko

Škóti medzi elitou v Lige národov zatiaľ nebodovali a na Maksimire to proti domáci Chorvátom budú mať v oklieštenej zostave tak isto náročné.

„Vatreni“ po úspešných rokoch trošku ustúpili zo svojich pozícii a na poslednom európskom šampionáte získali len dva body, hoci do samého záveru duelu s Talianskom siahalo na postup zo skupiny. V septembri mali početné absencie v obrane, ale aj napriek tomu kládli odpor v Portugalsku, kde prehrali len tesne 1:2 a doma dokázali zdolať 1:0 Poľsko. Bola to už ich tretia domáca výhra na nulu a finalista poslednej edície Ligy národov plánuje v Záhrebe získať ďalšie tri body. Po zranení hlási návrat Erlič, zraz napokon stihol aj Kovačič, ktorý sa však k tímu pripojil až vo štvrtok a svoj stý reprezentačný štart už netrpezlivo očakáva Kramarič. Chýbajú však Stanišič, Pongračič, Majer a náhradný brankár Kotarski.

Škótsko postúpilo do Ligy A a dobre zvládlo aj kvalifikáciu na EURO, ale odvtedy ako keby uťalo. Na európskom šampionáte získali hostia iba bod a nevyšli im ani prvé dva zápasy Ligy národov, keď oba súboje tesne prehrali. S Poľskom síce Škóti doma zmazali dvojgólové manko, ale napokon inkasovali na 2:3 z penalty v 97. minúte a tesné to bolo aj v Portugalsku (1:2), kde po polčase dokonca viedli. Škótsko však dopláca nato, že nedisponuje kvalitnou šírkou kádra a pri absenciách tím nemá dostatok kvality. Aktuálne chýba brankár Gunn, obranca Celticu Taylor, aj útočník Shankland a okrem toho nie je k dispozícii ani kvarteto z Premier League McGinn, Hickey, Patterson a Tierney. Dobrou správou však je návrat útočníka Adamsa.

Chorváti naposledy zdolali Škótov v roku 2021 na európskom šampionáte a to na ich pôde v Glasgowe v Hampden Parku 3:1. Doma sú „vatreni“ aj skrz absencie v nominácii hostí favoritom a mohli by to pretaviť na zisk troch bodov. Zápas 1.